برگزیدگان نهایی چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی تجلیل شدند

سخن مردم:مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: فرایند جریان‌سازی کار فرهنگی در حوزه داستان کودک و نوجوان رضوی موجب رشد و توسعه این حوزه می شود.

به گزارشسخن مردم:، دبیر چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی  در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی در بوشهر، گفت: داستان پله آغازین هر کار فرهنگی است، چون در آن با دقت واژه‌ها کنار هم چیده می‌شوند و داستان برای مخاطب آفریده می‌شود. این آغاز، مقدمه‌ای برای خلق هنرهای دیگری مثل شعر، تئاتر می باشد.

null
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع): رسالت دستگاه‌های فرهنگی انقلاب اسلامی تبیین اندیشه امامت و گسترش نظام ولایت با محوریت امام رضا (ع) است.

مرتضی سعیدی زاده در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی که با استقبال و حضور چشمگیر مردم بوشهر مواجه شده بود، گفت: بوشهر شهر رئیسعلی دلواری و شهیدمهدوی است و خرسندیم که چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی به میزبانی این استان ولایتمدار برگزار شد.

سعیدی‌زاده ادامه داد: رسالت فرهنگی دستگاه‌های فرهنگی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی تببین اندیشه‌ای و تمدنی است که موجب محکم‌تر شدن اراده مردمی در تقابل با غرب می‌شود. ما در بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) اهتمام ویژه‌ای به تبیین اندیشه امامت و گسترش نظام ولایت با محوریت امام رضا (ع) داریم.

وی افزود: شخصیت امام رضا (ع) دارای لایه‌های مختلفی است که باید به این لایه‌ها به‌‌شکل مبسوطی پرداخته شود، این لایه‌های وجودی شامل سیره فردی و اعتقادی امام رضا (ع)، سیره اجتماعی، سیره تربیتی، سیره علمی و… می‌شود.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) تاکید کرد: جریان داستان و روایت برای پرداختن به محبوبیت امام رضا (ع)، جریان مهمی است. بدیهی است قرآن کریم مملو از داستان است؛ داستان آدم و هوا، داستان حضرت یوسف، موسی و فرعون و…؛ خداوند با داستان، معارف الهی و سیر تربیتی بشر را حرکت می‌دهد.

سعیدی‌زاده گفت: پیامبر اسلام و اهل بیت (ع) برای هدایت بشر بر اساس فطرت الهی آن‌ها عمل می‌کنند؛ چون هر جا که دست روی فطرت الهی گذاشته شده، جریان هدایت رشد داده شده‌است. فطرت بشر ممکن است که زنگار بگیرد و به مشکل بربخورد ولی از بین نمی‌رود؛ باید این فطرت پیامبرگونه غبارزدایی شود.

وی تاکید کرد: جریان داستان، جریان غبارزدایی از فطرت زنگارگرفته است. از این‌رو، شعر و داستان به‌عنوان اولین پایه جریان فرهنگ باید تقویت شود و محوریت امام رضا (ع) و اهل بیت (ع) می‌تواند دستاویز خوبی برای تقویت این جریان شود.

سعیدی‌‎زاده یادآور شد: بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) این امید را دارد که جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی تا چهار سال آینده بتواند پایه‌گذار یک جریان گسترش‌یافته در حوزه ادبیات و داستان آیینی و رضوی شود. ان‌شاءالله تولیدات این رویداد در سال‌های آتی در قالب کتاب، رمان، پادکست و مدیا منتشر می‌شود تا ضمن توسعه فرهنگ رضوی به ارتقای فرهنگی عمومی جامعه هم کمک شود.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) گفت: بوشهر به خوبی از مسئولیت برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی برآمد و ما را سربلند کرد. این استان با اهتمام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، پایه‌های این رویداد را محکم گذاشت. آثار رسیده به دبیرخانه این رویداد، هم از نظر کیفی و هم از لحاظ کمی در این دوره با رشد قابل‌تاملی همراه بود. از این‌رو، در نظر داریم که برگزاری جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان در این استان پابرجا بماند و به جشنواره بین‌المللی و جریان پرفروغی تبدیل شود.

سعیدی‌زاده تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم با تولید ادبیات دینی برای کودکان و نوجوانان طبق فرمایش مقام معظم رهبری، با رویکرد بومی و انقلابی در دنیا پیشتاز شویم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در آیین پایانی چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان، برگزاری این رویداد را یک کار معرفتی- تربیتی معرفی کرد و گفت: یکی از بزرگ‌ترین فرازهای تاریخ جهان اسلام، هجرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو بود، از دید کاوشگران دینی و تاریخی، این حرکت و تاثیر فرهنگی، سیاسی، اجتماعی آن، فراز بسیار مهمی در تاریخ ادیان الهی به‌شمار می‌رود.

غلامعلی صفایی‌بوشهری ادامه داد: امام رضا (ع) در مرو مکتب اهل بیت (ع) و اسلام ناب محمدی را احیاء و جهانی کرد. این کار بزرگی بود که حضرت انجام داد. ایشان با مناظره و نشست‌های بسیار بزرگ و فراملی مکتب اهل بیت (ع) را اثبات کرد.

null
وی با تاکید بر اینکه یکی از کارهای که ساحت امام رضا (ع) آن را تاکید می‌کرد و ترویج می‌داد، هنر بود، تصریح کرد: یکی از مباحث هدایت، هدایت داستانی است؛ یعنی با کمک قصه‌گویی، مخاطب را هدایت و به تفکر دعوت کن. داستان از ارزش بالای هدایتی برخوردار است. از همین روی است که تاکید می‌شود که آموزه‌ها را از طریق قصه به کودکان بیاموزید و در سنین نوجوانی و جوانی با داستان.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر سپس تاکید کرد: تقاضا دارم که این جشنواره در استان بوشهر پابرجا بماند و مفاهیم عالی و دینی در قالب آموزه‌های کارگاهی، در جان داستان بنشیند و در سطح ملی و بین‌المللی منتشر شوند.

صفایی‌بوشهری بیان کرد: ارسال 214 اثر از استان بوشهر به دبیرخانه چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی یک افتخار است که این استان، این همه نویسنده در سنین مختلف دارد که در حوزه ادبیات آیینی آثار عالیه تولید می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر استان بوشهر یادآور شد: استان بوشهر با توجه به سابقه درخشانی در عرصه فرهنگ و هنر دارد، این قابلیت را دارد که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ترغیب نوقلمان نوجوان به مطالعه پیرامون سیره اهل بیت (ع) و فرهنگی رضوی به قطب کودکان و نوجوانان نویسنده آیینی تبدیل شود. بی‌شک این خدمتی راهبردی و استراتژیک برای ادبیات آینده کشور است.

صفایی‌بوشهری در پایان صحبت‌های خود، هدایای 2 میلیون تومانی به نمایندگی از مقام معظم رهبری به هشت برگزیده نهایی این جشنواره و هشت شرکت‌کننده دیگر این رویداد را اهدا کرد. وی همچنین در این مراسم به برگزیدگان نهایی چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی وعده دیدار با مقام معظم رهبری را در آینده نزدیک داد.

در بخش پایانی این برنامه پس از قرائت بیانیه هیئت داوری از سوی محمود پوروهاب، برگزیدگان نهایی چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی به این شرح اعلام شد:

بخش داستان کودک:

مقام اول: «سرزمین بی‌هیس‌هیس» نوشته سیده‌نرگس میرفیضی از استان قم

مقام دوم: «بهار و انتظار طلوع» نوشته مریم مهربانخو از استان گلستان

مقام سوم: «چادر مادرم» نوشته فاطمه مباهات از استان بوشهر

بخش داستان نوجوان:

مقام اول: «دنیای پشت‌کوه‌ها» نوشته منیره هاشمی از استان خراسان رضوی

مقام دوم: «گنگ خوابدیده» نوشته عابدین زارع از استان فارس

مقام سوم: «پنج نامه پشت پنجره فولاد» نوشته مهدی زارع از استان فارس

بخش طرح رمان:

طرح اول: «دلاوران گروه هشت» نوشته مهدی اکبری‌شهپر از استان قم

طرح دوم: «برادر گفته» نوشته نوید ظریف‌کریمی از استان خراسان رضوی

همچنین با اعلام نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه بوشهر از سوی رهبر معظم انقلاب به ۱۶ برگزیده چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی هر کدام ۲۰ میلیون ریال وجه نقد اهدا می‌شود و ۱۶ فرد برگزیده جشنواره با رهبر معظم انقلاب دیدار خواهند کرد.

گفتنی است در این آیین از عبدالکریم نیسنی به‌عنوان سالخورده‌ترین شرکت‌کننده و فاطمه بردبار به‌عنوان کوچک‌ترین شرکت‌کننده در چهاردهمین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان رضوی تجلیل به عمل آمد.
لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *