ژاپن راکتورهای هسته‌ای فرسوده خود را راه اندازی می‌کند


به گزارش افق جنوب، پارلمان ژاپن امروز قانونی را برای عملیاتی کردن راکتورهای هسته‌ای فرسوده این کشور با بیش از ۶۰ سال قدمت، تصویب کرد تا بدین طریق به کاهش انتشار گاز کربن و گازهای گلخانه‌ای کمک کنند.

براساس این گزارش، یکی دیگر از اهداف تصویب این قانون، تضمین ذخایر کافی انرژی به رغم نگرانی های فزاینده در مورد ایمنی راکتورهای فرسوده است.

با تصویب قانون منابع انرژی برای دگرگونی پاک و کربن زدایی، ۵ قانون مربوط به انرژی از جمله قانون تجارت الکتریکی به یکباره اصلاح می شوند که در آن طول عمر راکتورها تحت کنترل و بازبینی قرارمی گیرد.

این در حالی است که برخی قانون گذاران و شهروندان ژاپنی، تصویب این قانون را شتاب زده و بدون بررسی های لازم می دانند و بر نگرانی های عمومی درباره ایمنی راکتورهای فرسوده و و درست کار نکردن آنها تاکید کردند.

در ژاپن نیروگاه های دارای سوخت فسیلی، حدود ۷۰ درصد برق مصرفی کشور را تامین می کنند. در سال۲۰۱۱، فاجعه اتمی فوکوشیما منجر به تعطیلی تمام راکتورهای هسته ای این کشور شد و بیشتر این راکتورها به دلیل نداشتن استانداردهای ایمنی مشخص شده پس از این فاجعه برای راه اندازی مجدد، همچنان خارج از مدار هستند.

فاجعه اتمی فوکوشیما در ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱ و در پی زلزله ۹ ریشتری و وقوع سونامی در این کشور رخ داد. بر اثر این حادثه، نیروگاه هسته ای شماره ۱ فوکوشیما متعلق به شرکت برق توکیو از کار افتاد و نیروگاه های دیگر نیز یکی پس از دیگری از کار افتاده و مواد رادیو اکتیو به بیرون نشت کرد.

فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن تابستان سال گذشته گفته بود که دولت گام های لازم برای راه اندازی مجدد نیروگاه های اتمی بر می دارد.

در حال حاضر با استناد به قوانین موجود و استانداردهای ایمنی سختگیرانه مربوط به راکتورها، مدت زمان کارایی یک راکتور هسته ای تا ۴۰ سال است و اگر به روز رسانی های ایمنی انجام شود این مدت به ۶۰ سال نیز افزایش می یابد. اما در قوانین جدید، راکتورهای هسته ای ممکن است در عمل سال های بیشتری به کار گرفته شوند و مدت زمانی که خارج از چرخه بوده و فعالیتی نداشته اند، دراین بازه زمانی محاسبه نشده و پس از انجام کنترل های نهایی، بار دیگر به مدار تولید برگردند.

علاوه بر این، در قانون جدید، مرجع تنظیم کننده امور هسته ای کشور، شرایط راکتورها و تاسیسات مربوطه را پس از ۳۰ سال از عملیاتی شدن آنها، حداقل هر ۱۰ سال یکبار بررسی می کند تا از ایمنی این تاسیسات اطمینان حاصل شود.

در همین راستا دولت ژاپن اعلام کرد در مورد جزئیات استانداردهای راکتورها پیش از اجرایی شدن این قانون تصمیم گیری خواهد کرد. در حالی که منتقدان معتقدند راه های مختلف ارزیابی راکتورهای فرسوده پس از گذشت ۶۰ سال از عملکرد آنها، نامشخص است.

تهاجم روسیه به اوکراین و افزایش شدید بهای انرژی، تهدیدی برای ذخایر انرژی پایدار ژاپن محسوب و باعث شد مقامات این کشور در جستجوی راهی برای استفاده بیشتر از انرژی هسته‌ای باشند.

نوشته ژاپن راکتورهای هسته‌ای فرسوده خود را راه اندازی می‌کند اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق جنوب. پدیدار شد.

لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *